Gastronomia- skuteczna dezynfekcja i środki czystości

Zachowanie odpowiednich zasad higieny to najważniejszy wskaźnik utrzymania jakości i bezpieczeństwa w gastronomii. Zmniejszenie ryzyka zakażenia klientów, pracowników oraz innych osób z zewnątrz, w tym dostawców jest głównym zadaniem wytycznych związanych z zagrożeniem epidemiologicznym. Brak odpowiednich procedur bezpieczeństwa zwiększa również zagrożenie zakażenia żywności. Dlatego niezbędne jest zapewnienie środków czystości i dezynfekcji w obiektach gastronomicznych.

Procedury dotyczące dezynfekcji pracowników

Aby prawidłowo zapewnić bezpieczeństwo w lokalu gastronomicznym pracodawca powinien zaopatrzyć osoby zatrudnione w środki do dezynfekcji rąk. Kelnerzy i pracownicy obsługi (np. kasjerzy) zobowiązani są do systematycznego dezynfekowania rąk po wykonanej usłudze. Należy zadbać o poinformowanie personelu o obowiązujących zasadach higieny osobistej, mycia i dezynfekcji rąk. Dotyczy to nie tylko pracowników mających bezpośredni kontakt z zakładem i żywnością, ale również biurowych, kierowców, dostawców, itd. 

Środki higieniczne i dezynfekcji dla klientów

Przestrzeganie procedur dotyczących dezynfekcji ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa również klientów. Jedną z wytycznych związanych z zagrożeniem epidemiologicznym jest wdrożenie w lokalu gastronomicznym dozowników z płynem do dezynfekcji rąk dla gości. Klienci zobowiązani są do korzystania z produktów do dezynfekowania rąk przy wejściu na teren lokalu. Środki do dezynfekcji należy także umieścić w obszarze sali jadalnej (przy punktach składania zamówień/kasowych) oraz przy wyjściu z toalet. W łazienkach konieczny jest dostęp do bieżącej ciepłej i zimnej wody, a także zaopatrzenie pomieszczenia w środki do mycia rąk i do higienicznego ich suszenia. W tym celu właściciele gastronomii powinni wyłączyć z użycia niehigieniczne suszarki nadmuchowe i dostarczyć papier do wycierania rąk, co zapewni zmniejszenie przenoszenia się wirusów i bakterii.

Dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

Utrzymywanie czystości w pomieszczeniach gastronomicznych jest jedną z wytycznych działania zgodnie z wymaganiami higienicznymi systemu HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points – Analiza Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontroli). Przestrzeganie  procedur ma zapewnić bezpieczeństwo żywności. Regularne czyszczenie i mycie pomieszczeń zmniejsza ryzyko przenoszenia się wirusów i bakterii. Szczególna dbałość o czystość toalet jest również koniecznym środkiem do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i klientów. Podczas obsługi klienta wymagana jest systematyczna dezynfekcja stolika, wspólnych powierzchni oraz tac, a także regularne (kilka razy dziennie), przecieranie powierzchni ekranów do składania zamówień (tzw. kiosków). Należy pamiętać, że środki do dezynfekcji powierzchni muszą mieć specjalny skład, który nie może zawierać składników wchodzących w reakcje z żywnością.

Profesjonalne środki czystości i produkty do dezynfekcji dla gastronomii

Zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracowników jak i klientów jest konieczne do zminimalizowania ryzyka zagrożeniem epidemiologicznym. Dedykowane produkty dla branży gastronomicznej znajdziesz w ofercie firmy Chemitech Sp. z o.o. . Do mycia i dezynfekcji powierzchni oraz pomieszczeń polecamy szczególnie produkty marki Diversey. Aby wprowadzić właściwe środki bezpieczeństwa skorzystaj również z szerokiego asortymentu środków do dezynfekcji rąk w dozownikach i artykułów higienicznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszymi biurami handlowymi i doradcami w celu dobrania oferty!

Dodaj komentarz

Brak komentarzy, dodaj swój..