Dezynfekcja i środki czystości dla zakładów przemysłowych

W kwietniu 2020 roku Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił nowe wytyczne związane z zagrożeniem epidemiologicznym. Są to głównie procedury zapobiegawcze, które mają zapewnić bezpieczeństwo pracy zarówno pracownikom jak i kontrahentom, czy innym osobom przebywającym na terenie zakładu przemysłowego. Jak w trakcie epidemii COVID-19 przedsiębiorstwa powinny dbać o higienę? W jakie środki czystości i do dezynfekcji zaopatrzyć firmę?

Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom

Podczas pracy w zakładzie przemysłowym pracownicy są narażeni na zakażenie wirusami i bakteriami. Jednym z najważniejszych aspektów ochrony przed przenoszeniem drobnoustrojów chorobotwórczych jest odpowiednie zapewnienie personelowi, a także służbom porządkowym dostępu do środków dezynfekujących. Zaopatrzenie zakładu w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk jest bardzo szybkim i prostym sposobem na zwiększenie swobody korzystania z nich w każdym miejscu na terenie obiektu. Niezbędne są również środki ochrony indywidualnej twarzy, takie jak: maseczki lub przyłbice ochronne, a także rękawiczki. W czasie pracy obowiązkiem wszystkich jest przestrzeganie zasad odstępu przynajmniej 1,5 m pomiędzy pracownikami, oprócz przypadków gdy jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy. Jeżeli istnieje brak  możliwości wykonania pracy z zachowaniem dystansu powinno się wdrożyć środki ochrony indywidualnej lub zbiorowej (np. tablice pleksi pomiędzy stanowiskami, maski, przyłbice).

Dezynfekcja powierzchni

Kolejnym ograniczeniem jest zredukowanie częstotliwości korzystania z przestrzeni wspólnych w zakładzie. Oznacza to wprowadzenie różnych godzin przerw, zmniejszenie liczby miejsc np. na stołówce. Liczba osób korzystających w tym samym czasie z szatni i  łazienek powinna być ograniczona, z zachowaniem odstępu między nimi. Miejsca te powinny być poddawane systematycznemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty, blaty itp.). Powierzchnie, które są najczęściej używane takie jak słuchawka telefonu, klawiatura i myszka, włączniki świateł i urządzeń, elementy sterownicze w pojazdach i maszynach,  itp. należy również systematycznie dezynfekować. Ponadto powierzchnie wspólne z którymi stykają się klienci, np. klamki drzwi wejściowych, poręcze, blaty, oparcia krzeseł powinny być czyszczone profesjonalnymi środkami chemicznymi. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia pracowników należy również dbać o regularne sprzątanie i dezynfekcję toalet.

Bezpieczeństwo pracowników

Rekomendacje przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju dla zakładów przemysłowych mają na celu jak najdłuższe utrzymanie funkcjonowania firm podczas epidemii dzięki uniknięciu zakażenia pracowników. Według wytycznych, przed rozpoczęciem pracy  pracownicy obowiązkowo powinni umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować je środkiem na bazie alkoholu (min. 60%). Po umyciu powinni użyć jednorazowego ręcznika papierowego, co zapewnia im higieniczne osuszenie dłoni. Dodatkowo, w zależności od stanowiska, podczas wykonywania obowiązków należy zasłaniać nos i usta przyłbicą, oraz nosić rękawice ochronne. Obowiązkiem każdego pracownika jest dbanie o czystość i higienę w miejscu pracy.

Produkty do czystości i dezynfekcji 

Procedury ograniczające rozpowszechnianie się wirusów zawierają wytyczne dotyczące regularnej dezynfekcji i używania środków czystości. Zalecenia te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i klientów zakładów a tym samym zminimalizowanie ryzyka zakażenia. 

W ofercie Chemitech  Sp. z o.o. znajdą Państwo środki i akcesoria do czyszczenia oraz dezynfekcji powierzchni w zakładach produkcyjnych. Polecamy produkty do dezynfekcji rąk marki DEB – Stoko oraz specjalistyczne preparaty do dezynfekcji powierzchni marki Diversey. Dzięki naszej szerokiej ofercie dozowników bez trudu można stworzyć stanowiska mycia i dezynfekcji rąk w łatwo dostępnych miejscach.

Dodaj komentarz

Brak komentarzy, dodaj swój..