W jakie środki do dezynfekcji zaopatrzyć salony fryzjerskie i kosmetyczne?

W ramach trzeciego etapu odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń dotyczących pandemii rząd wydał pozwolenie na ponowne uruchomienie salonów kosmetycznych oraz fryzjerskich. Ministerstwo Rozwoju wraz z przedstawicielami m.in. Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego oraz Izby Kosmetologów opracowało specjalne wytyczne, które pozwalają na bezpieczną pracę i korzystanie z usług w dobie pandemii COVID-19. Jak zapewnić klientom niezagrażającą zdrowiu wizytę w salonie? W jaką dezynfekcje zaopatrzyć fryzjerów i kosmetyczki?

Higiena klienta

Wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa i odpowiedniego reżimu sanitarnego w trosce o zdrowie klientów jest działaniem koniecznym we wszystkich lokalach usługowych. Osoby chcące skorzystać z usług fryzjerskich bądź kosmetycznych, powinni ograniczyć korzystanie z poczekalni, nie gromadzić się, a także nie przychodzić z osobami towarzyszącymi. Najlepszym rozwiązaniem jest umawianie wizyt do fryzjera bądź kosmetyczki telefoniczne lub przez internet, tak aby mieć kontakt z jak najmniejszą ilością ludzi. Podczas pobytu należy zachowywać bezpieczną odległość 2 m oraz zakrywać nos i usta (jeśli jest to możliwe ze względu na rodzaj wykonywanego zabiegu). Dokonywanie płatności kartą i zaprzestanie używania telefonów komórkowych również zapewnia zmniejszenie przenoszenie wirusów i bakterii.

Warto zadbać o odpowiednie wyposażenie łazienki w jednorazowe ręczniki papierowe, mydło i papier toaletowy w higienicznych dozownikach. Ważnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo jest również wyposażenie salonu w stanowisko do dezynfekcji rąk dla klientów. Zaleca się również, aby zrezygnować z częstowania klientów ciepłymi napojami, a jeżeli to konieczne skorzystać z opakowań jednorazowych. Należy zadbać o poinformowanie każdego klienta o przyjętych metodach pracy i środkach ochrony przed wejściem do salonu.

Bezpieczeństwo pracowników

Świadczenie usług w salonach kosmetycznych i fryzjerskich jest możliwe tylko w zgodzie z wytycznymi związanymi z zagrożeniem epidemiologicznym. Przed rozpoczęciem pracy, tuż po przyjściu do gabinetu, pracownicy powinni obowiązkowo umyć ręce wodą z mydłem. W czasie usługi powinni nosić rękawiczki, maseczki, bądź gogle i przyłbice. Są również zobowiązani do włożenia specjalistycznego stroju adekwatnego do wykonywanego zabiegu. Dodatkowo na wyposażeniu salonu powinny się znaleźć jednorazowe artykuły higieniczne takie jak podkłady jednorazowe, ręczniki papierowe, które zabezpieczają klienta przed zakażeniem. W salonach kosmetycznych i fryzjerskich stanowiska pracy powinny uwzględniać wymagany dystans przestrzenny między pracownikami (zalecane co najmniej 2 m). Kiedy nie ma takiej możliwości rekomenduje się zainstalowanie ekranów ochronnych (przepierzenia, ścianki) pomiędzy stanowiskami. Dystans ten może być zmniejszony, gdy wymaga tego realizacja usługi i stosowane są inne środki ochrony indywidualnej.

Pracownicy także muszą dbać o oczyszczanie i dezynfekowanie każdej dotykanej powierzchni w salonie kilka razy w ciągu dnia pracy. Aby powierzchnie były łatwe i szybkie w dezynfekcji należy ograniczyć wystrój gabinetu do minimum. Gdy wizyta dobiegła końca pracownicy powinni zmieniać rękawiczki jednorazowe lub dezynfekować te wielorazowe. Po każdym kliencie konieczna jest obowiązkowa dezynfekcja rąk, a także zabezpieczenie i dezynfekcja urządzeń i mebli zabiegowych. Od zakończenia usługi do przyjęcia kolejnego klienta powinno upłynąć tyle czasu, ile wymagane jest przy zastosowaniu danego środka do dezynfekcji. Pomieszczenia należy kilka razy wietrzyć, aby zmniejszyć ryzyko gromadzenia się bakterii i wirusów. 

Profesjonalna dezynfekcja i higiena

W obecnie trwającym reżimie sanitarnym zaopatrzenie salonu w środki do dezynfekcji jest konieczne, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom jak i klientom. Na łatwy i szybki dostęp do niezbędnych produktów higienicznych pozwalają dozowniki do ręczników papierowych, papieru toaletowego, mydeł oraz dezynfekcji. W ofercie Chemitech Sp. z.o.o mogą Państwo znaleźć produkty do dezynfekcji rąk marki DEB – Stoko (SC Johnson). Natomiast do powierzchni oraz narzędzi polecamy środki dezynfekujące firmy Diversey.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszymi biurami handlowymi i doradcami w celu dobrania oferty!

Dodaj komentarz

Brak komentarzy, dodaj swój..