Dezynfekcja i środki czystości dla branży produkcyjnej
Dezynfekcja i środki czystości dla branży produkcyjnej

Obecnie utrzymanie czystości w miejscu pracy jest związane z najbardziej rygorystycznymi przepisami. Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się przez kichanie i kaszel, a także za pośrednictwem dotyku, dlatego pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom środki ochrony indywidualnej (ŚOI). Zadbanie o zdrowie pracowników branży produkcyjnej i wdrożenie procedur zachowania higieny zapewni większą efektywność, mniej awarii oraz przestojów w pracy linii produkcyjnej. Jakie środki czystości i dezynfekcji wybrać dla branży produkcyjnej? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników?

Bezpieczeństwo pracowników

Fabryki i zakłady produkcyjne to miejsca pracy tysięcy pracowników. Aby zachować ich bezpieczeństwo, niezbędne jest zapewnienie najwyższych standardów higieny. Pracownicy w zakładach produkcyjnych mogą być bowiem narażeni na różne zagrożenia np. mechaniczne (odpryski, uderzenia), psychofizyczne (zmęczenie, hałas) oraz chemiczne i biologiczne (bakterie, wirusy, niebezpieczne materiały chemiczne).

Jednym z najważniejszych aspektów ochrony przed przenoszeniem drobnoustrojów chorobotwórczych jest odpowiednie mycie rąk. Przed rozpoczęciem pracy pracownicy obowiązkowo powinni umyć ręce wodą z mydłem, a następnie je zdezynfekować. Dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk są bardzo szybkim i prostym sposobem na zwiększenie swobody korzystania z nich w każdym miejscu na terenie obiektu.

Zapewnienie pracownikom sprzętu ochronnego takiego jak maseczki, przyłbice czy rękawiczki pomogą również ograniczyć ryzyko zakażenia. Wdrożenie procedur umożliwiających bezpieczny dystans (minimum 1,5 metra) pozwoli na zmniejszenie kontaktu między ludźmi. Starając się zminimalizować liczbę osób, z którymi dany pracownik ma kontakt, można podzielić firmę na strefy. Takie działanie ograniczy liczbę osób, którą należy poddać kwarantannie w przypadku ewentualnego zachorowania. Wdrożenie wymienionych procedur ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, a tym samym zminimalizowanie ryzyka zakażenia.

Mycie i dezynfekcja powierzchni

Bezpieczeństwo w branży produkcyjnej zapewni wdrożenie w zakładzie odpowiednich procedur dotyczących higieny. Regularne czyszczenie oraz dezynfekcja powierzchni są niezbędnymi środkami, które umożliwią bezpieczeństwo pracy zarówno pracownikom jak i kontrahentom, czy innym osobom przebywającym na terenie zakładu. Powierzchnie, które są często używane przez wszystkich pracowników – klamki, uchwyty, przyciski, poręcze itd. to miejsca, na których gromadzi się najwięcej drobnoustrojów. Dlatego podczas przerw między zmianami powinny być czyszczone wszystkie miejsca, które pracownicy często dotykają.

W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia pracowników należy również dezynfekować hale produkcyjne i ciągi komunikacyjne, łącznie z maszynami. Należy również zadbać o czystość i higienę w toaletach i pomieszczeniach sanitarnych.

Produkty do czystości i dezynfekcji 

W czasie pandemii koronawirusa większość fabryk i zakładów produkcyjnych wciąż działa na pełnych obrotach. Dlatego też ochrona zdrowia i wdrożenie procedur ograniczających rozpowszechnianie się wirusów jest bardzo ważne. Wdrożenie w zakładzie produkcyjnym wytycznych dotyczących regularnej dezynfekcji i używania środków czystości ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracowników zakładów, a tym samym zminimalizowanie ryzyka zakażenia. 

W ofercie Chemitech  Sp. z o.o. znajdą Państwo środki i akcesoria do czyszczenia oraz dezynfekcji powierzchni dedykowane do zakładów produkcyjnych. Polecamy produkty do dezynfekcji rąk marki DEB – Stoko oraz specjalistyczne preparaty do dezynfekcji powierzchni marki Diversey. Dzięki naszej szerokiej ofercie dozowników bez trudu można stworzyć stanowiska mycia i dezynfekcji rąk w łatwo dostępnych miejscach.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszymi biurami handlowymi i doradcami w celu dobrania oferty!

Dodaj komentarz

Brak komentarzy, dodaj swój..